BLOG WEBU JANZEMANEK.COM

pondělí 19. února 2018

PHOTOSHOP - Jak ukládat fotky

Během toho, co nahrávám různý videa na můj Youtube kanál, zjišťuju, že hodně z vás má zájem o videa, který by se týkaly focení, postprodukce a vůbec života fotografů. Do budoucna se tomu určitě budu víc věnovat a tohle je jedna z prvních vlaštovek :) Než jsem začal natáčet, říkal jsem si, že to bude rychlovka, dvouminutový video s pár informacema a paradoxně mi to zabralo hromadu času a já se v tom docela slušně poztrácel, tak mi odpusťte a já udělám všechno pro to, aby to příště mělo větší spád a hlavu a patu! :)


Jak ukládat fotky si nejsem jistej doteď a paradoxně velká část fotografů, který znám v tom plave a každej má nějakej svůj systém, nějaký svoje osvědčení nastavení a fičurky, který používaj. Já se to celý (jako obvykle) snažím držet co nejjednoduší jak pro sebe, tak pro lidi, pro který něco fotím.

Jak a co že teda vlastně ukládám po tom, co dokončím retuše a postprodukci?

PSD
Jasně, PSD (Photoshopový soubory) si nechávám v počítači už od první chvíle, co fotím. Stokrát se mi to už vyplatilo, když jsem chtěl zkopírovat look nějakých starých fotek, nebo když jsem se potřeboval sám sebou inspirovat v tom, jak jsem co dělal dřív.

JPG v plném rozklišení (full res.)
To jsou moje hlavní jépégéčka. Ukládám je v maximální kvalitě (ve Photoshopu kvalita 12), v plným rozlišení a jsou to soubory, který posílám na tisk, nebo popřípadě klientům pokud potřebujou full res. fotky. Někteří fotografové ukládají DNG, nebo TIFF a další různý formáty. V mým případě to nebylo nikdy potřeba a od fotek do rámečku, přes plakátovou velikost až po billboardy vždycky tyhle JPGy v plným rozlišení byly naprosto OKay.

- - -

PRO FACEBOOK a další sociální sítě

PNG
Zmenšený fotky na 2048px delší stranu, doostřeno přes "smart sharpen" na 114% při 0,6px. Pomocí volby "uložit pro web" ukládám 24bitový png soubory, který pak sám nahrávám na FB

JPG
Stejně jako u předchozího případu 2048px na delší straně, stejný doostření, ukládám přes "uložit pro web", nastavuju většinou kvalitu 80-90% a tyhle fotky posílám klientům (a většinou už žádný další, pokud nepotřebují tisknout)

- - -

PRO MŮJ BLOG (pro tenhle blog :D)

JPG
Soubory, u kterých potřebuju, aby šířka byla vždycky 920px, doostřeno 114% při 0,6px a opět přes "uložit pro web" na cca 90% ukládám.


Dejte mi vědět, pokud máte nějaký svoje finty a fintičky, jak fotky ukládat líp, nebo jinak, rád se přiučím!

Žádné komentáře:

Okomentovat